Laadukkaat webhotellit palvelevat juuri sinua

Onko sinulla tarvetta kattavaa peruspakettia tarjoavalle webhotellille? Oletko yksityishenkilö, yrittäjä tai kevytyrittäjä? Harrastatko tietokonetta apuna käyttäen tai onko vastuullasi vaikkapa jonkin yhdistyksen jäsenrekisterin ja markkinoinnin hoitaminen? Tiesitkö, että webhotelleilla riittää palveluissaan valinnanvaraa kaikille tietokoneen avulla säännöllisesti työskenteleville henkilöille.

Webhotellien palveluja löytyy joka lähtöön, eli jokainen käyttäjä valitsee sopivan palvelupaketin aina omien tarpeidensa mukaan. Palvelupaketin valintaan vaikuttavia tekijöitä ovat muun muassa palvelintilan määrä. Useimmiten aivan perustason palvelupaketti voi sisältää paljon palvelintilaa esimerkiksi käyttäjän kotisivuja varten. Esimerkiksi pienyrittäjille, kevytyrittäjille ja vaikkapa sukututkimusta verkossa laativille webhotellien tarjoama peruspaketti on sopiva säännölliseen työskentelyyn verkossa. Runsaasti palvelintilaa tarvitaan, jos sivustolle on tarkoitus laittaa musiikkia, videoita, keskusteluja tai pitkiä luentoja, joiden tallentamiseen tarvitaan suuria tiedostoja.

Runsaasti palvelintilaa tarvitsevat:

  • IMAP-sähköpostilaatikot tarvitsevat myös paljon levytilaa. Kyseisiä sähköpostilaatikkoja tarvitaan usein isoissa yrityksissä, jotka saattavat harjoittaa vaikkapa sekä vientiä että tuontia. IMAP-protokolla säilyttää kaikki tärkeät sähköpostit kätevästi palvelimella. POP-protokolla puolestaan tarjoaa mahdollisuuden viestien latautumiseen käyttäjän omalle koneelle, jolloin palvelintila säästyy.
  • Sivuston liikennöintimäärä on myös tärkeä, huomioon otettava seikka, jolloin esimerkiksi musiikki, videot tai muut suuret tiedostot, kuten sähköpostin liitetiedostot tarvitsevat ajoittain paljon kaistaa. Webhotellien asiakkaista hyvin iso osa käyttää vain 5–10 %:a hyödykseen webhotellien tarjoamasta kuukausittaisesta liikennöintiin kuuluvasta määrästä.
  • Kolmantena tekijänä ovat MySQL-tietokannat. Kyseisiä tietokantoja käytetään yleensä nettikaupoissa ja verkkoselaimen avulla päivitettävissä verkkosivustoissa. Yksi tärkeimmistä ominaisuuksista webhotelleissa on tarkka varmuuskopiointi. Varmuuskopioita voidaan ottaa sekä päivittäin että viikoittain.

Webhotellit tarjoavat asiakkailleen palvelintilaa ja tarvittavia työkaluja sekä kiintolevytilan että palvelimella olevien sivustojen ylläpitämiseen. Sähköpostiosoite liittyy normaalisti olennaisena osana palvelupaketin antiin. Viestintävirastosta voi hakea oman verkko- eli domaintunnuksen. Webhotellit tarjoavat asiakkailleen tunnukset tietokantaa ja sähköpostia varten, ja mikä parasta, asiakkaan ei tarvitse itse hallita ollenkaan Hypertext Markup Language, eli HTML-kieltä.

Verkossa toimiville nettikaupoille on erittäin tärkeää muun muassa asiakkaidensa tietojen salaaminen. SSL-sertifikaatti suojaa verkkokauppojen asiakkaiden ja kaupan välillä tapahtuvaa liikennettä, jolloin asiakkaan antamat tiedot eivät joudu koskaan kolmansien osapuolien saataville. Secure Sockets Layer, eli SSL-sertifikaattia käytetään menestyksellisesti muun muassa pankeissa ja rahalaitoksissa. Webhotellit tarjoavat asiakkailleen yleensä palvelua vuorokauden ympäri tai niin sanotun FAQ-osion ongelmatilanteiden varalle. FAQ-osio sisältää usein kysyttyjä kysymyksiä vastauksineen kaikista webhotellien palvelupaketteihin liittyvistä asioista.

Domaintunnusten ja tietokantojen määrä saattaa olla ratkaiseva tekijä

  • Domaintunnukset

Webhotellien palvelupaketit rajoittavat yleisesti domaintunnusten määrää käyttäjää kohden. Jos domaintunnuksia tarvitaan enemmän, niin asia kannattaa tarkistaa heti palvelupakettia valitessa. Verkkotunnuksia voidaan jatkossa tarvita muun muassa erilaisia kielitunnuksia varten. Yrityksen kotisivut voidaan julkaista tarvittaessa monilla eri kielillä, kuten suomen lisäksi vaikkapa ruotsin-, englannin- tai saksan kielellä. Jokaista kieltä kohden tarvitaan oma verkkotunnus.

  • Tietokantojen koko ja määrä

Tietokantojen koko ja määrä saattaa olla asiakkaalle hyvin tärkeää silloin, kun tarkoituksena on julkaista useammat verkkosivut samaan tietokantaan tai juuri tietyn webhotellin alaisuuteen. Käytännössä yhtä tuotettua nettisivua kohti, tarvitaan aina yksi tietokanta. Asiakkaan kannattaa aina hankkia ainakin kaksi tietokantaa itselleen, jolloin varmistetaan omien verkkosivujen kopion asettaminen webhotellin alaisuuteen. Jos tulevaisuudessa tarvitaan isompia muutoksia, niin webhotellissa oleva tietokanta voi palvella tilapäisesti hyvänä testiversiona.

  • Varmuuskopiointi

Eräs todella tärkeä asia verkkosivujen turvaamisessa on aina varmuuskopiointi. Varmuuskopioiden avulla käyttäjä voi aina palata takaisin aiempaan versioon. Webhotellien palveluja tarjoavat yritykset ottavat lähes päivittäin varmuuskopioita turvatakseen moitteettoman palvelun sekä nyt että myös jatkossa.

Laadun takana on aina tarkkuus ja vahva osaaminen

Edellä mainittujen tekijöiden lisäksi myös oikeat työkalut takaavat tyytyväisyyden webhotellien asiakkaille. Palvelimilla on käytössään sekä todella nopeat SSD-kiintolevyt että 16–32 huippulaadukasta prosessoriydintä. Varmuuskopioita pidetään tallella aina vähintään kaksi versiota, eli päivittäinen ja viikottainen versio. Minkälaista palvelintilaa sinä tarvitset? Lue sivustoltamme parhaat vinkit ennen tarpeisiisi sopivan palvelupaketin hankkimista.


Webhotellin valinta riippuu käyttäjän omista tarpeista

Verkkokauppojen kannattaa hyödyntää SSL-sertifikaattia, joka suojaa nettikauppiaan ja hänen asiakkaansa välillä verkossa tapahtuvaa liikennettä.